Які документи має право вимагати дорожній інспектор поліції та як себе захищати від неправомірних дій поліції?

Які документи має право вимагати дорожній інспектор поліції та як себе захищати від неправомірних дій поліції?В Україні активно продовжується реформа правоохоронних органів і ми вже можемо бути свідками діяльності нової поліції.

Цей процес необов'язково передбачає, що все в одну мить зміниться і нова поліція одразу перетвориться на добрих, дружніх, а найголовніше законних поліцейських. Дуже часто, нові поліцейські - це старі міліціонери, які звикли брати хабарі та чинити беззаконня.

Читайте також - що потрібно робити, коли поліцейські застосували щодо вас фізичну силу чи насилля

Тому всім водіям, і не тільки, потрібно бути уважними і вміло захищати свої права.

Отже, якщо Вас зупинив дорожній поліцейський і просить пред’явити різноманітні документи, включно із документами, які підтверджують законність ввезення автомобіля в Україну, доручення, договір оренди автомобіля, дорожній лист, трудовий договір, маршрутний лист і так далі – що вам потрібно знати?

Відповідно до частини 2 ст. 16 Закону України “Про дорожній рух”, водій зобов’язаний мати при собі посвідчення водія і, за вимогою співробітників міліції, пред’являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, – страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Подібну норму ми зустрічаємо в Правилах дорожнього руху, які встановлюють вичерпний перелік документів, які водій повинен мати при собі - п. 2.1 Правил, а саме:

а) посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії;

б) реєстраційний документ на транспортний засіб ;

в) у разі встановлення на транспортних засобах проблискових маячків і (або) спеціальних звукових сигнальних пристроїв – дозвіл, виданий Державтоінспекцією МВС;

г) на маршрутних транспортних засобах – схему маршруту та розклад руху;

Читайте також - Як оскаржити штраф дорожньої поліції?

ґ) поліс (сертифікат) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Варто наголосити на дуже важливих деталях:
1) Вказані документи водій зобов’язаний пред’явити виключно за вимогою працівника поліції;

2) В чинному законодавстві не передбачено обов’язку надати документи, а лише пред’явити для перевірки. Тобто вирішувати Вам, чи варто давати в руки Ваші документи інспекторові, чи ні.

3) Працівник поліції не має повноважень і прав перевіряти законність знаходження транспортного засобу на території України.

Читайте також - Коли у вас можуть забрати права водія?

4) Інших документів вимагати від водія працівник ДПС не має.

І пам’ятайте - знання своїх прав дуже часто допомагає при спірних ситуаціях, а при явному хамстві поліції чи їхній незаконні діяльності - обов'язково подзвоніть адвокату та ведіть в подальшому справу з ним.

Адвокат Сергій Гула

Добавить комментарий

Оставить комментарий